KEEP CALM & BE POSITIVE!

SOSYAL MEDYADA ETKİLİ PR

Sosyal medyanın kurumsal yönetimi ve misafir ilişkileri üzerindeki etkilerine ilişkin Ela Quality Resort Belek Sosyal Medya & İletişim Yetkilisi Sn.Neslihan Bostan ile 2016 yılının son röportajını Pozitif Köşe’de gerçekleştirdik. Yeni yılda da dijital dünyanın temsilcileriyle buluşmalarımız devam edecek, bizi takip etmeye devam edin!

           

Kurumsal bakış açısıyla sosyal medya yönetiminin öneminden başlayalım isterseniz…

 

Günümüzde tüketici alışkanlıkları, pazarlama stratejileri ve rekabet koşulları değişirken, teknolojik ve sosyolojik değişimlerin hayatımıza çok hızlı girebildiğini ifade edebiliriz. Bu değişimlere kurumsal markaların hızla ayak uydurarak, kendine dijital dünyada yer bulabilmesi için sosyal medya platformlarını dikkatli bir şekilde kullanmalıdır. Dijital dünyada var olma tercihi, istekten öte bir gereklilik olarak karşımızda durmaktadır. Sosyal medya platformlarıyla her sektörde, her zaman olduğundan daha erişilir hale gelmemizden ötürü, verilmek istenen mesaj tahmin edilenden çok daha hızlı bir şekilde sosyal medya kanallarıyla kitlelere süratli bir şekilde ulaşmaktadır. Dolayısıyla bu dijital gücün farkına vararak belki de offline çalışmalarla yıllarca çalışıp edinemeyeceğimiz türden bir geri dönüş başarısı elde edilebilmektedir. Kurumsal sosyal medya yönetiminin katkı sağladığı ana başlıkları kısaca şöyle özetlemek gerekirse karşılıklı iletişim, ulaşılabilirlik, sıfır maliyet, ölçümlenebilme, analiz ve marka bilinirliği olarak sıralayabiliriz. Sosyal medya yönetimiyle ilgili söyleyebileceğimiz bir sürü madde içerisinde bence en önemlisi , kullanılan dil ve hassasiyetlere gösterilen saygı olmalıdır. Hedef kitlenizin özelliklerine dikkat ederek stratejimizi bu iki ana unsur üzerine inşa edip temelleri sağlam oturduktan sonra gerisi tamamen tasarımı ve görselliği konuşturmaktır. Yani son dokunuş, "yetenekli eller"den ve "pozitif fikirler"den çıkmaktadır.

 

Misafir / Müşteri yönetiminde sosyal medyanın rolü nedir?

 

Müşteri yönetiminde sosyal medyayı kullanmanın en cazip nedeni müşterilerimizin / misafirlerimizin ayak izlerini takip edebiliyor olmamızdır. Müşterilere daha yakın olmak için en iyi yer sosyal mecralardır çünkü nerede olursak olalım hedef kitlemizle iletişime geçebiliriz. Diğer bir değişle CRM çevrimiçi ortamda olması dolayısıyla hızlı geri bildirim ve işbirliğine dayalı problem çözümü, daha hızlı çözümler üretme konusunda yardımcı olmaktadır. Bu, müşterilerinizin daha az zaman ve para harcayarak işinize geri dönebilmeleri anlamına gelir. Sosyal platformlarda yazılan yorumlar ya da sorular üzerinden yapılan araştırmalar neticesinde dört sosyal medya kullanıcısından birinde, markaların saatler içinde çevrimiçi olarak mesajlarına cevap vermeleri gerektiğini düşünmektedirler. Dolayısıyla CRM bu doğrultuda bağlantı kurarak satın alma eylemini yaptırabilme gücünü ortaya çıkarmaktadır. Sosyal medya kanalları hoparlörlerden gelen bir müzik gibi, şu ya da bu şekilde müşterileri istediğimiz sahneye çekerken sosyal dinleme, bize müşterilerimizin neden müzikle dans ettiğini anlamamız için yardımcı olur. İşimiz içeriğimizi enstrüman olarak kullanmak, ilgi uyandıran bir hikayeyle kitleleri müziğimizi satın almaya ikna etmektir. Müziğin sesini açmaya ne dersiniz ?

 

Sosyal medyanın gücü markayı vezir de eder, rezil de diyorsunuz…

 

Kesinlikle doğru bir tanımlama. Sosyal medya yönetimi özellikle kriz anlarında ortaya çıkmaktadır. Buna dünya genelinde verebileceğimiz sayısız örnek bulunmaktadır. Çok uzağa gitmeden ülkemizde ‘unutulmayan ‘hafızalarda olumlu etki bırakmadan hatırlanan Onur air örneğini verebiliniz. Van depreminin yaralarını sarmaya çalıştığımız günlerde Onur Air , Facebook sayfasını takip eden her bir kişi için 0.5 TL bağışta bulunacağını açıkladı. Belki amaçları gerçekten farklıydı fakat sosyal medyada bu durum prim sağlamaya çalışıyor olarak algılandı ve ciddi bir tepki oluştu. Kim bilir bir bağış yaptıklarını açıklasalardı daha çok fayda sağlardı kendileri açısından.  Bu durum firmanın  marka algısını aşağılara çekti. Bir Çin atasözü der ki, her kriz bir şans yaratır. Görüyoruz ki Onur Air bu krizi kendisi için olumlu anlamda kullanamadı.

 

Karşılaştığınız olumlu ya da olumsuz tecrübelerden örneklendirme yapar mısınız?

 

Sosyal medya aracılığıyla bize ulaşan ve Crm datamıza kaydetmiş olduğumuz sayısız örnek bulunmakta. Bunların en eğlenceli olanlarından bir  örnek vermek isterim. Konaklama yapacak bir misafirimizin otele gelmeden önce tweet atarak 25. yıldönümleri için otelde olacaklarını belirtti. Biz de süreci unutulmaz kılmak için, giriş günü misafirlerimizin odasına kutlama set-up atılarak bu özel günü ölümsüzleştirmek adına pasta , şampanya ve güzel bir kutlama kartı gönderip akşam sürprizi olarak alakart restoranda kendilerine rezervasyon yaptık. Misafirimiz bu sürecin her karesini sosyal medya hesaplarında paylaştı. Bu da bizim için unutulmaz bir andı, çünkü mutluluk paylaştıkça çoğalıyor.

          

Peki son olarak; konuyu toparlamak gerekirse; Sosyal medyanın misafir memnuniyetine katkısını ve bunun ekonomik olarak geri dönüşünü nasıl yorumlarsınız?


Gelişen teknoloji ile birlikte markalar ile tüketiciler arasındaki keskin sınır artık ortadan kalktı. İnternetin kullanım oranının artması ve yayılmacı gücünün fazla olması, çoğu markayı pazarlama alanında sosyal medya mecralarına yöneltti. Geleneksel pazarlama usullerinde yavaş yavaş vazgeçen markalar müşteriler ile sosyal medya üzerinden etkileşim kurmaya başladı. Günümüzde herkes bilgiye ulaşmak için öncelikle telefona sarılarak sosyal medya platformlarına ulaşmaktadır. Kişi başına düşen akıllı cihaz sayısının en az 3 olduğu günümüzde, herkesin elinde hayatı kontrol eden bir uzaktan kumanda sistemi bulunmasından ötürü, hedef kitleye ulaşmak ve ulaşılan kitleden geri dönüşlerin toplanması, stratejilerin oluşturulması konusunda kolaylık sağlamıştır. Ayrıca sosyal platformlar zaman ve para konusunda maliyetleri en aza indirgeyerek kısa sürede bütçesel anlamda yormadan başarıya ulaşmamızın yol haritasını çizmektedir. Sosyal medya, en masrafsız pazarlama aracı olduğu için memnun kalan her misafir yaşadığı bu deneyimi paylaşarak, kendisinin ve çevresini satış kanalına gelmesine yardımcı olacaktır, bu da ekonomiye can vermektedir. Bu da her iki taraf için kazan-kazan olarak karşımıza çıkmaya devam edecektir.

Haber Tarihi: 28.12.2016 - Pozitif Fikirler Creative

 

DİJİTAL PAZARLAMA VE SOSYAL MEDYA PANELİ / ANTALYA / 22-12-2016

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonu'nda, 22/12/2016 (10:00-12:00) tarihinde, Motivasyon Atölyesi Kurucusu, Yazar, Sunucu Emir Hepoğlu'nun moderatörlüğünde, Yeni Nesil Dijital İletişim dünyasının kapılarını geleceğin iletişimcileri için açıyor ve uzun süredir Antalya'da beklenen bir etkinliği hayata geçiriyoruz.

 

Siemens Türkiye Dijital İletişim Uzmanı Murat Salman "Yeni Nesil Dijital İletişim" sunumuyla değişen ve hızla gelişen iletişim araçları hakkında güncel veriler sunarken, IP Hotels Sosyal Medya Uzmanı & Master Trainer Serkan Irıslı ise "Sosyal Medyanın Gücü" sunumu ile online marketing kanallarından sosyal medyanın etkin ve aktif kullanımı ile elde edenilebilecek kazanımlar hakkında detaylı bilgiler paylaşacak.

 

Ajans Başkanımız Selin Köseoğlu "Dijital Ajanslar & Kariyer İmkanları" sunumunda online pazarlamada profesyonel bakış açısının faydaları ve önemi ile ilgili bilgiler ve ajansların sunduğu kariyer imkanlarını ele alacak. Dijital Vizyon Kurucu Ortağı Mehmet Akalın edindiği tecrübeler ışından "Dijital Medya Uygulamaları" hakkında "case-study" sunumu gerçekleştirirken, sosyal medyada kurulmuş ve tamamen sosyal medya üzerinden gönüllüler vasıtasıyla işleyen, 200.000 üyeli Facebook grubu Antalya Kan Bankası Başkanı Emin Balin "Sosyal Medyanın "Sosyal Sorumluluk" Yönü" sunumuyla grubun kuruluş ve başarı hikayesini paylaşacak.

 

Küresel anlamda içinde bulunduğumuz ekonomik dar boğazda, mevcut pazarları koruma ve yeni pazarlar yaratmada dijital pazarlamanın, online dünyanın yeri ve önemi hızla artmaya devam etmekte. Pozitif Fikirler Creative olarak geleceğin iletişim dünyasını şekillendirecek üniversite öğrencilerine global bir bakış açısı kazandırmaktan ve sektör temsilcilerine son güncellemeler hakkında bilgiler vermekten son derece mutluyuz.

 

Etkinlik ÜCRETSİZ ve GENEL KATILIMA AÇIK olup, dilediğiniz zaman bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Haber Tarihi: 08.12.2016 - Pozitif Fikirler Creative

 

SOSYAL MEDYADA MARKA YÖNETİMİ

Online Marketing deyince akla gelen ilk enstrümanlardan biri olan Sosyal Medyayı ve markaların kurumsal hesap yönetimini Sosyal Medya Uzmanı & Master Trainer Serkan Irıslı ile Pozitif Köşe’de ele aldık. Markaların hangi mecralarda bulunması gerektiğini, kurumsal hesap yönetiminin neden önemli olduğunu, dikkat edilmesi gereken noktaları kendisinin tecrübeleri ışığında irdeledik. Bu keyifli röportaj için Sn. Serkan Irıslı’ya çok teşekkür ederiz.

 

Öncelikle Markalar her sosyal mecrada bulunmalı mı? Yoksa stratejilerine paralel mecraları mı seçmeli? Nelere dikkat edilmeli?

 

Bu güzel soru için teşekkür ederim ilk olarak. Markalar gerçekten de ne yapacağını, nasıl yapacağını maalesef çok bilmiyorlar. Stratejilerini belirleyip buna göre doğru mecralarda yer almak çok çok önemli. Çünkü markanın sosyal medyada bir doğumu oluyor ve bundan sonra doğru strateji bu başlangıçtan sonra markanın doğru ivme almasını sağlıyor. Örneğin bir SWOT analizi yapmak ve hangi mecrada hangi yaş aralığına sesleneceğini bilmek vb. bir çok önemli etken mevcut...

 

Peki sosyal medya hesaplarını oluştururken ve devamında yönetirken öncelikler neler olmalı?

 

Hesapları oluştururken  markanın, ürünün, hizmetin yada topluluğun sayfaya ait olan (Kapak Fotoğrafı, profil fotoğrafı vb. ) tasarımsal düzenlemelere ve bilgi bütünlüğüne özellikle dikkat edilmeli. Eksik ve hatalı görüntü sayfa ziyaretçilerinde veya takipçilerinde bir güvensizlik hissi uyandıracaktır...

Yönetirken, özellikle bu sosyal medya mecrasının bize sunduğu her şeyden faydalanmak gerekir. Örneğin, Facebook' ta yeni çıkan modülleri kullanmak (Şu anda yeni gelen sayfa güncellemesi ile solda kalan başlıklar denebilir. Eğer bir hastane ise hizmetler bölümünü açmak ve tüm hizmetleri sergilemek ya da bir jeans firması ise dükkan kısmını aktif etmek ve ürün etiketlemek vb.). Her mecra kendi içinde bize olanaklar sağlamakta, bunların tamamını kullanmak markaya fayda sağlayacaktır... 

 

Kısaca organik/inorganik yönetim ve reklam stratejilerinden de bahsedelim isterseniz.

 

Markanın belirli bir iletişim evresi var. Bu evrenin ve markanın sosyal medyada daha aktif olması için mutlaka reklama başvurulmalı ama şunu unutmamamız gerekir, gerçekten sosyal medyada reklam geleneksel reklam mecralarından çok daha uygun maliyetli... Bu da gerçekten unutulmaması gereken bir ayrıntı.... Bugün küçük bir esnaf bile burada yer alıp hizmet/ürünlerini sunabiliyorsa, siz neden yapamayasınız? Son olarak, reklamın haricinde organik olarak elde edeceğiniz ve potansiyel müşteriye dönüşebilecek kişileri de basit kurgularla kampanyalar, çekilişler düzenleyerek daha da aktif hale gelebilirsiniz. Tabi bu çalışmaları da reklamla desteklemeniz daha fazla etkileşime yol açacaktır. Unutmamanız gerekense, yapılacak çekiliş, kampanya vb. süreçlerde mutlaka ama mutlaka mecranın kurallarına uygun şekilde hareket etmektir.

 

Marka sahiplerinin sosyal medyadan beklentisi ne olmalı? Direkt satış mı, kurumsal itibar mı, etkin bir iletişim kanalı mı ? Ya da bu karma nasıl belirlenmeli?

 

Bu gerçekten de çok önemli ve karışık bir konu diyebilirim. Neden mi? Markalar daha işin strateji kısmını tamamlamadan direk satış vs. gibi büyük beklentilere giriyor. Daha önce de bahsettiğim gibi marka ilk olarak burada neden yer almak istediği konusunda kararlı olmalı... "Ben neden burada olmak istiyorum?" sorusunu kendilerine sormalı ve bu sorunun cevabı doğrultusunda markayı konumlandırmalı. İlk yol haritası çizilmeli, swot yapılmalı, rakipler incelenmeli,  hedef kitle belirlenmeli ve bu hedef kitlenin mecraları tespit edilmeli... Tüm bu önkoşullardan sonra zaten ortaya bir sonuç çıkacaktır ve bu sonuca doğru harekete geçilmelidir. Belirli bir dönem geçtikten sonra iletişim çoğalacaktır, itibar da bununla desteklenecek ve duruma göre (özel kampanyalar vb.) satış da gerçekleşecektir.

 

Konuyu toparlayacak  olursak; kurumsal sosyal medya yönetiminde en çok dikkat edilmesi gereken 5 altın kural sizce nedir?

 

Ben 5 değil ama 7 tane  uygun görüyorum….

> Rekabet Analizi ve Sosyal SWOT

> Sosyal Medya Stratejisi

> Tasarım Dili ve Tone of Voice

> İletişim Evresi

> İçerik Stratejisi

> Kitle Oluşturma (Özellikle Facebook Edgerank' e Dikkat)

> Raporlama

Haber Tarihi: 01.12.2016 - Pozitif Fikirler Creative

 

MARKALARIN DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ VE YENİ NESİL PAZARLAMA

Dijital bir dünyaya doğru her geçen gün hızlı adımlarla giderken, pek çok marka bundan olumlu ya da olumsuz etkilenmekte. Bu geçiş sürecinin etkilerini en aza indirmek ve net olarak görebilmek için Antalya’da, dijital dünya ile ilgili pek çok etkinlikler düzenleniyor.

Pozitif  Fikirler Creative olarak biz de, partnerlerimizi ve sektördeki ilgili kişileri, gerçekleştirdiğimiz etkinlikler ile dijital dünyada kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bunlara bir yenisini daha ekleyerek, dijital dünyanın içindeki kişiler ile röportajlar serisine başlıyoruz. Bu sayede size üçüncü bir bakış açısı kazandırmayı hedefliyoruz.

Bu kapsamda ilk röportajımızı “Siemens Türkiye Dijital İletişim Uzmanı” Murat Salman ile gerçekleştiriyoruz. Kendisi, Akdeniz Üniversite’sinde Aralık ayı içerisinde düzenleyeceğimiz bir etkinlik kapsamında konuşmacı olarak da katılacaktır.

Kendisine “Markaların Dijital Dönüşümü ve Yeni Nesil Pazarlama” konusuyla ilgili sorularımıza verdiği içten yanıtlar için teşekkür ederiz. Bizce güzel bir röportaj oldu. Umarız sizler de beğenirsiniz. Son olarak, bir sonraki röportajımızın konusu için de görüşlerinizi iletişim kısmından bize iletebilirsiniz.


Klasik ve yeni nesil iletişim trendlerini karşılaştırmak gerekirse, dijital dönüşümün sunduğu en büyük avantajlar nelerdir?

Ölçümleme Her Şey
En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim: Dijital dönüşüm sayesinde her şeyi ölüçümleyebiliyor ve anında müdahele edebiliyoruz. Bu sayede insanların hangi cümlelere, görsellere ve hatta kelimelere tepki verdiğini anlık takip edebiliyoruz. Bu da bize çok büyük bir fırsat sağlıyor.


Klasik reklam, dijital reklama karşı
Daha net olması için bir örnekle açıklayayım. Bir ürününüzün tanıtımı için reklam vermeyi planlıyorsunuz, bunun için de gazeteye ilan vereceksiniz diyelim. Tüm hazırlıklarınızı yaptınız ve Pazar günü gazetede ilanınız yayınlanmaya başlıyor. Bir gün boyunca binlerce hatta milyonlarca kişi sizin ilanınızı görüyor. Hangi saat diliminde ilanınızın okunduğunu, ilanlarınızı görüntüleyenlerin sayısını ve bayinizi ziyaret eden kişi sayısını öğrenebilseydiniz nasıl olurdu?

İşte bu soruların ve daha fazlasının cevabını dijital dünya bize sağlayabiliyor. Daha net anlamak için yukarıdaki örneği dijital kanallar için gerçekleştirelim. Reklamımızı bu sefer sadece sosyal medya kanalları üzerinden verelim. Yine tüm hazırlıklarımızı yapıyoruz ve Pazar günü Facebook, Twitter ve Instagram reklamlarımızı yayınlıyoruz. Bir süre sonra hangi saatte, kimlerin reklamımızı gördüğü ve reklamda yer alan linke tıkladığı bilgisi akmaya başlıyor. Ardından biz de sonuçlara bakarak, reklamdan istediğimiz verimi alamadığımız taktirde yeni bir reklam hazırlayarak hemen yayına alabiliriz. Bu sayede ise başarısızlığın önüne geçmiş oluruz. Sizce de kulağa hoş gelmiyor mu?

Reklam bütçenizi en iyi şekilde kullanarak, hedef kitlenize ulaşıp mesajınızı iletebiliyorsunuz ve bunun sonucunu net bir şekilde ölçümleyebiliyorsunuz.

İnternet ile doğanlar
Unutmamamız gereken diğer bir konu ise; internet 1996 yılında evlerimize girmeyi başladı ve o yıl doğanlar bugün 20 yaşında. Bu da demek oluyor ki, bu hedef kitleyle iletişim kurmak istiyorsak, dijital dünyada yerimizi almak zorundayız.  Sizce Markalaşma’da dijitalleşmenin ve dijital pazarlamanın yeri, önemi nedir?

Sorunun cevabı “markanın tanımında” diyebilirim. Kısaca markayı insanda bıraktığı iz olarak tanımlayabiliriz. Bu perspektiften baktığımızda dijital iz düşümü olmayan bir marka, ölü veya ölmek üzere diyebilirim. Çünkü bir markayı ilk duyduğunuzda onun hakkında daha fazla bilgiye nereden ulaşabilirsiniz?


Bildiklerimizi ters yüz eden markalar
Konuyu örnekle açıklamadan önce dijital dünyanın ne kadar önemli olduğunu gösteren aklıma gelen iki marka var. Bunlar; E-bebek ve Markafoni. Bu iki marka çok çok önemli çünkü önce dijital dünyada var oldular ve ardından mağaza açmaya başladılar. Uzunca bir süre bunun tam tersi bir süreç mevcuttu!


Markalaşmada dijital pazarlamanın önemi
Müsaadenizle bu sorunun cevabını da bir örnek ile anlatmak istiyorum. Yeni açılan bir hastanenin pazarlamasından sorumlusunuz ve hep klasik kanallar ile iş yapan birisiniz diyelim. Hastane yeni açıldığından marka bilinirliğini arttırmak için bir kampanya düzenleyeceksiniz. Bunun için de harika bir çalışma yaptırdınız. Kampanyanız için de gazete, billboard ve broşür ile reklam vermeyi planlıyorsunuz. Reklamlarınız yayınlanmaya başladı. O an hasta olmayanlar ve farklı hastaneleri tercih eden insanlar sizin reklamınızı görmeye başladı. Hastaneniz hakkında daha fazla bilgi öğrenmek isteyenler ya sizi arayacaklar ya da internet sitenizi ziyaret edeceklerdir. Eğer insanlar internet sitenize kolay ulaşamaz veya aradıkları bilgileri internet sitenizde bulamazlarsa markanız hakkında olumsuz bir deneyim yaşayacaklar ve büyük olasılıkla sizi tercih etmeyeceklerdir. Bütçe konusuna hiç girmiyorum bile!


Dünyanın en değerli markalarına göz atalım
Sonuç olarak, maliyet ve kullanım açısından  dijital dünya, iletişim ve pazarlama konusunda önemli bir mecra haline geldi. Bundan dolayı marka iletişimi veya pazarlaması 360 derece yapılmalı. Unutmayalım ki, Forbes dergisinin 2016’daki en değerli marka listesinde Google ikinci, Facebook beşinci ve Amazon on ikinci sırada! Listede Coca-Cola dördüncü, Toyota altıncı ve BMW ondördüncü sırada yer almaktadır.  Daha fazlasını görmek isteyenlerin Forbes’in “The World's Most Valuable Brands” listesini incelemelerini tavsiye ediyorum.


Yeni düzende, iletişim ve pazarlama karması planlanırken öncelikler nasıl belirlenmeli, neler olmalı?

Dijital dünya ile beraber iletişim monologtan diyaloga doğru evrildi. İnsanlar markalarla direk iletişime geçebiliyorlar. Geleneksel pazarlama karması olan ürün, fiyat, tutundurma ve dağıtım faaliyetlerine, Efthymios Constantinides ekleme yaptı. 2002 yılında yayınladığı makalesinde, dijital pazarlama karmasını 4s modeli ile açıklamaya çalıştı ki, bunlar; Kapsam, Site, Birliktelik, Sistem.

Her şey hedef kitle için
Sorunuzun cevabına gelecek olursak; her şey hedef kitleyi tanımaktan geçiyor. Çünkü her yaptığınız veya yapacağınız aktiviteler onlar için! Örneğin, markanızın internet sitesini sizin beğenmeniz önemli değil! Önemli olan hedef  kitlenizin beğenmesi.

Tabii buna iletişim açısından bakacak olursak, eğer hedef kitlemiz öğrenciler ise, ona göre bir ses tonu ile konuşmamız veya kelimeler seçmemiz gerekir.


Hedef kitleyi çok iyi tanımalıyız
Sonuç olarak, iletişime geçeceğiniz hedef kitleyi çok çok iyi analiz etmelisiniz. Dijital dünyada ne yaparlar? Hangi kanalda, ne kadar zaman geçirirler? gibi soruların cevapları ile çalışmaya başlamalısınız. Arkasından rakibiniz dijital pazarlamada neler yapıyor onu çok iyi analiz etmelisiniz.Bu konuyla yeni ilgilenenlere fikir vermesi açısından dijital dünyayı rakamsal olarak açıklayabilir misiniz? 

We are social’ın açıkladığı rapora baktığımızda 2016 yılı itibariyle dünyada 7.395 milyar insan var. Bunların 3.419 milyarı internet kullanıcısı olup, aktif olanların sayısı 2.307 milyar.

Aynı raporda ülke olarak durumumuz ise, 79.14 milyon kişiden 46.28 milyonu aktif internet kullanıcısı. Sosyal Medya’da aktif olanların sayısı 42 milyon. Yaklaşık 16 milyon kişi akıllı cep telefonu kullanıyor. Peki Türkler en çok hangi mecrada zaman geçiriyor diye soracak olursanız, bunun cevabı yine aynı raporda mevcut. Günde 4 saat 14 dakikamızı internette geçirirken, sadece 2 saat 18 dakikamızı tv’ye ayırıyoruz.  Sosyal medya’da ise 2 saat 32 dakika zaman geçiriyoruz! Bu veriler aslında pek çok şeyi açıklıyor.

Global Web Index kapsamında Türkiye’de yapılan araştırmada her 4 internet kullanıcısından 1’inin 18-24 yaş aralığında olduğunu ve ünivesite öğrencilerinin %80’inden fazlasının eğlence amaçlı sosyal ağlarda bulunduğu tespit edilmiş.

Araştırma kapsamında  öğrencilerin markalardan öncelikle yenilik, ardından da eğlenceli içerik bekliyor olması diğer önemli bir tespit diyebilirim.

İnternette pek çok önemli araştırma mevcut ve hepsinde dijital pazarlamanın yükselişini görebiliyorsunuz.


Bir sonraki aşamada bizi neler bekliyor, fırsat trenini kaçırmamak için ne gibi hazırlıklar yapmalıyız?

Dijital dünyaya geçiş tamamlanmak üzere.. Bundan sonra insanlar dijitalleşecek.. Giyilebilir teknoloji bunun ilk adımı. Bu yıl içinde Avusturalya’da insanlara çip takmak için reklam kampanyaları yapıldı. Sanal para kapıda...

Yapay zekaya göz kırpıyoruz
Teknoloji artık daha hızlı bir şekilde gelişiyor ve gelişecek. Belki hızına biz bile yetişemeyeceğiz J Özellikle fazla verinin dijital dünyaya aktarılması ve birikmesiyle beraber yapay zeka çok önemli bir konuma gelecek. Özellikle Google bu yıl arama sonuçlarında yapay zeka algoritması Rankbrain’ı kullanmaya başladığını duyurdu.


SEO’ya yatırım yapmalıyız
Marka tarafına gelecek olursak, teknolojik gelişmelere ayak uydurmalıyız. Bundan kastım ise, arama motoru optimizasyonunu (SEO) yaptırmayan bir sürü şirket var. Ne kadar Google reklamlarına para ayırabilirler ki? Fakat SEO orta ve uzun vadede reklam giderlerini azaltırken, rakiplere karşı avantaj sağlamak için önemli bir enstruman. Ne yazık ki; çoğu marka bunu anlayamıyor veya kaynak ayırmak istemiyor.


Mobil dünyanın kapısı aranıyor
Diğer önemli bir konu ise, mobil dünya. Google Webmaster Trend Analisti Garry Illyes, mobil indekslemenin masa üstü indekslemesini geçtiğini Ekim ayı içerisinde katıldığım bir etkinlikte dile getirdi. Bu da mobil uyumlu bir internet sitesinin arama sonuçlarında daha yukarılarda yer alacağı anlamına geliyor. Mobil uyumlu bir sitesi olmayan markaların, acil aksiyon almaları gerekmekte.

Haber Tarihi: 23.11.2016 - Pozitif Fikirler Creative

 

DİJİTAL PAZARLAMA VE SOSYAL MEDYA PANELİ

Pozitif Fikirler Reklam Ajansı olarak 11 Haziran 2016 tarihinde Marmaris Ticaret Odası ile ortaklaşa, Motivasyon Atölyesi'nin kurucusu ve Otel Faresi kitabının yazarı Emir Hepoğlu’nun moderatörlüğünde; çoğunlukla Ege bölgesi turistik tesislerine yönelik olarak düzenleyeceğimiz Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Paneli ile geleceğe dair global bakış açısından bölge turizmcilerinin faydalanmasını arzu etmekteyiz. Böyle bir panelin özellikle dar boğazdan geçtiğimiz şu günlerde tüm paydaşlar için büyük bir fayda sağlayacağını düşünmekteyiz.

ÜCRETSİZ olarak genel katılıma açık düzenlenen bu panelde sizleri de görmekten büyük mutluluk duyacağız.

Sınırlı sayıda kontenjanımız olması sebebiyle kayıt yaptırmanız gerektiğini hatırlatırız.

Kayıt: Eylem Miray APAK / Marmaris Ticaret Odası / 0252 417 43 73 / mirayapak@mto.org.tr

Haber Tarihi: 24.05.2016 - Pozitif Fikirler Creative

 

SOSYAL MEDYA VE DİJİTAL PAZARLAMA EĞİTİMLERİMİZ BAŞARIYLA TAMAMLANDI.

Tam da söz verdiğimiz üzere tüm katılımcıların aktif iş ve sosyal hayatlarında kullanacakları dijital ipuçlarını eğlenceli bir atmosferde sunduk ve son derece keyifli bir eğitim kampı geçirdik.

Yeni Ofisimizde ilk kez düzenlemiş olduğumuz eğitimler için kontenjanlarımız kısa sürede doldu, bu nedenle katılım taleplerine üzülerek olumlu cevap veremediğimiz tüm partnerlerimizden özür dileriz. Ancak en kısa sürede yeni dönemler açarak bu ihtiyacı kısa sürede gidereceğiz. Eğitmenlerimiz Serkan Irıslı ve Murat Salman başta olmak üzere tüm değerli katılımcılara verdikleri katkılardan ve “Pozitif” enerjilerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

Haber Tarihi: 12.10.2015 - Pozitif Fikirler Creative

 

SOSYAL MEDYA UZMANLIĞI VE DİJİTAL PAZARLAMA YÖNETİCİLİĞİ EĞİTİMİ

Kriz Döneminde Dijital Pazarlama ve Sosyal Medyanın Gücünü Kullanarak Fırsatları Yakalayabilirsiniz. Her biri hem sektöründe hem de online reklamcılık araçlarının kullanımında uzmanlaşmış eğitmenlerimiz ile genel katılıma açık eğitimlerimiz sizleri bekliyor. Kontenjanımız Sınırlı Sayıdadır:

02-03 Ekim 2015 - Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi - Antalya

09-10 Ekim 2015 - Dijital Pazarlama Yöneticiliği Eğitimi - Antalya

Haber Tarihi: 25.09.2015 - Pozitif Fikirler Creative

 

 

 

İLERİ DÜZEY EXCEL EĞİTİMİ

Antalya The Marmara Hotel'de gerçekleştirdiğimiz İleri Düzey Excel Eğitimi başarılı bir organizasyonla tamamlandı.Microsoft sertifikalı eğitmenimizin sektörel örneklerle hazırlamış olduğu eğitim programı katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.Tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz.

Haber Tarihi: 26.07.2015 - Pozitif Fikirler Creative